اندر باب انتخابات مجلس یازدهم

امروز 98/11/10 بود! الان که دارم اینو مینویسم ساعت 22ست و قرار نیست این نوشته رو دیگه ویرایشش کنم و فردا مستقیم توی ویرگول منتشرش میکنم!
می خوام یکم درمورد انتخابات مجلس یازدهم باهم صحبت کنیم.(فکر کنم 21 روز بیشتر فاصله نداریم باهاش)

صدا و سیما و بالادستی هاش احساس خطر جدی کردن بطوری که حدود 17 برنامه توی شبکه های مختلف درمورد انتخابات دارن، برای ترغیب مردم به شرکت کردن توی انتخابات و رای دادن. من نمی خوام ترغیبتون کنم به رای دادن و یا ندادن صرفا می خوام اینجا یه پیشنهاد رو باهاتون در میون بذارم که اگر می خواید رای بدید ازش استفاده کنید!

عکس از خبرگذاری میزان
عکس از خبرگذاری میزان

من توی یه شهرستان استان فارس زندگی میکنم.نماینده ما یه پزشکه(اما تو کمسیون عمران 🙄) که اگه اشتباه نکنم 3 دوره پیاپی هست که توی مجلسه. توی شهرستان ما با داغ شدن بحث انتخابات تنور شایعات هم گرم شده و بعضی صدا ها میاد که فکر کنم به گوش شما هم رسیده: فلا کشور خونه داره؛ همسرش رو برای زایمان فرزندشون برده فلان کشور؛ و بعضی چیزهای دیگه رو هم میبینیم و میشنویم مثل دخالت و انتصاب های نابه جا و باند بازی!(مثلا قبل از انتخابات شنیدم که نماینده شهرستان مجاور که دوره اولش بود از اینکه نتونسته بود بخاطر برخی مسائل از حقوق مردمش دفاع کنه شکایت کرده بود و الان هم متوجه شدم کاندید نشده.)

خیلی خب، فکر کنم کما بیش همه مون از این دست حرفارو شنیدیم؛ من بنظرم میاد همه این مشکلاتی که داریم برمیگرده به گم کرده رابطه مون با نماینده! که قرار اون نمایاننده ما توی مجلس باشه و ما اون رو انتخاب می کنیم و پس ما ولی نعمت ایشون محسوب میشیم! زیاد درگیر این موضوع نمیشم. میرم سر اصل حرفم!

پیشنهادم برای بهتر کردن اوضاع شفافیته! دقیق تر بگم تبدیل کردن شفافیت به یه مطالبه عمومی از کاندید/نماینده های خودمون توبی مجلس؛ و فکر میکنم انتخابات فرصت خوبی برای مطرح کردن و گرفتن حداقل قول هاییه.(مردا رو که میشناسید توی دوران نامزدی اقلا خوب قول میدن :دی ) ازشون بخوایم که شرکت کردن یا نکردن(حضور غیاب)، رای هایی که میدن رو حداقل به صورت شفاف توی سامانه ای که اندیشکده شفافیت( لینکش) ساخته به اشتراک بزارن! (برای جزییات بیشتر به این لینک و یا این یکی لینک و همین طور اینجا و اینجا مراجعه کنید.) و بعد تر می تونیم برای رسیدن به شفافیت بیشتر برسیم!(یه نگاه به این لینک بندازید تا متوجه شید منظورم چیه.)

این کار رو دانشجو ها و مسجدی ها، توی مسجد و دانشگاه(که توی تاریخ معاصر از پایگاه های تحولات اجتماعی بودن) می تون انجام بدن؛ با راه اندازی کمپین و جمع آوری امضا و یا هر راه بهتری که به ذهن خودتون میرسه!(برای مثال یه نگاه به این وب سایت و یا نمونه فارسی و ایرانیش این یکی بندازید.)

این کار به نظرم یه حرکته و یه حرکت مثبت تر از بحث های بی نتیجه و یا انفعاله!(البته ناگفته نمونه ایده نوشتن این مطلب هم توی یکی از این بحث ها به ذهنم رسید!)(به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل/که گر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم!)


خیلی خیلی خوشحال میشم نظراتتون رو بخونم و یا اگه بنظرتون این پیشنهاد کاربردیه با بقیه درمیونش بزارید!

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی