پنج روش بخاطرسپاری لغات

زبان ابزاری است که انسان طی سالیان دراز به توسعه آن برای انتقال مفاهیم ایده ها و خواسته های خود پرداخته است! این ابزار علاوه بر برقراری ارتباط بین ما انسان ها برای فکر کردن نیز به کار می رود! (تا به حال به این نکته فکر کرده بودید که ما با استفاده از کلمات فکر می کنیم و با همان زبان مادری مان؟ اثبات این نکته فقط به چند ثانیه اندیشیدن در هر موضعی که دوست دارید نیاز دارد! دیدید…؟😊) این ابزار مهم از کلمات ساخته شده است، یا به عبارت دیگر دیوار هر زبانی از آجر های واژگان آن ساخته شده است!

حال یکی از مهمات در یادگیری هر زبانی یادگرفتن و به خاطر سپردن واژگان آن زبان است. اگرچه یادگیری لغت به تنهایی نوی تواند در امر آموزش تاثیر شگفت انگیزی بگذارد اما داشتن دایره ای گسترده از کلمات در یادگیری زبان جدید به ما کمک می کند در ادامه به پنج روشی که می توانند ما را برای یادگیری لغات یاری کنند اشاره می کنم.

پنج روش برای بخاطر سپاری آسان لغات
پنج روش برای بخاطر سپاری آسان لغات

روش اول: لغات هم نشین

بعضی کلمات هستند که مانند دوستان صمیمی همیشه درکنار هم در یک متن/ جمله می نشنند!😅 به این گروه کلمات همنشین یا collocation می گویند! کاری که می توانید باری به خاطر سپاری آسان تر واژه ها بکنید به خاطر سپردن لغات هم نشین است. من چندتا مثال می زنم و بعدش یه دیکشنری برای پیدا کردن و یادگرفتن لغات همنشین معرفی می کنم!

  • مثال:

do the cooking

break a habit

make an effort

have a rest

دیکشنری لغات هم نشین


روش دوم:کشیدن لغات

همه ما نظریاتی را خوانده ایم که به ما می گئیند مقدار یادگیری ما در هر حالت(خواندن،شنیدن، دیدن و…) چقدر است و احتمالا همه می دانیم که این نظریات درصد بالایی از یادگیری به زمان هایی نسبت می دهند که عضو بینایی ما درگیر باشد! پس بیایید با کشیدن تصاویر ساده و دم دستی برای هر کلمه تا جایی که می توانیم این حواس را درگیر فرایند یادگیری کنیم و از حافظه تصویری خود هم برای یادگیری بیشتر و بیشتر لغات استفاده کنیم. پیشنهاد می کنم این تصاویر احمقانه و خنده دار باشند تا یادگیری شیرین تر و یادآوری آسان تر شود!


روش سوم: داستان سرایی کنید

سعی کنید با کلماتی که باید بخاطر بسپارید داستان هایی کوتاه و طنز بسازید و آنها را مرور کنید! این روش هم به دلایلی مشابه دلایل بالا کمک می کند کلمات بهتر، بیشتر و آسان تر در خاطرتان ماندگار شوند! علاوه بر این، این فرایند می تواند به مهارت های دیگر زبانی شما نیز کمک کند! مثلا جمله سازی برای شما آسان تر خواهد شد.

  • مثلا اگر قرار بود کلمات piano,shoes,tree,pencil را بخاطر بسپاریم می توانستیم این داستان را بسازیم و حفظ کنیم.

There is piano wearing shoes and sitting in tree. The tree is strange because someone has stuck a giant pencil through it.


روش چهارم:پیشوند و پسوندها را یاد بگیرید

بسیاری از کلمات مانند پازلی هستند که از کنار هم قرار گرفتن چند پیشوند و پسوند در کنار یکدیگر ساخته شده اند! بگذارید این روش را با مثال توضیح دهم! نمی دانم معنای کلمه microbiology را می دانید یا نه! اما می خواهم این را به شما بگویم که این کلمه از micro,bio,logy تشکیل شده که اگر معنای این پیشوند/پسوند ها را می دانستید حدس زدن معنای این کلمه برای شما بسیار آسان تر می شد!(microbiology: مطالعه زندگی موجودات بسیار کوچک! من اینکه هر کلمه معنای کدام کلمه است را نمی گویم شما هم بدون نگاه کردن به جودل زیر سعی کنید معنای آنها را حدس بزنید!)

در تصویر پایین تعدادی از پیشوند و پسوند هار می بیند بهتر است آنها را به هرچه سریع تر و بهتر بخاطر بسپارید.

لیست پیشوند ها
لیست پیشوند ها
لیست پسوند ها
لیست پسوند ها

روش پنجم:کلمات را با متضادشان یادبگیرید

ذهن ما با توجه به ساختار و کارکردی که دارد راحت تر می تواند موارد متشابه و متضاد را بخاطر بسپارد. پس شما هم سعی کنید تا جایی که ممکن است هر کلمه را با مترادف یا متضاد آن یادگرفته و بخاطر بسپارید!

برای این کار می توانید از دیکشنری یا و یا فرهنگنامه های مترادف/متضاد استفاده کنید که من لینک یک نمونه آنلاینش را برای شما اینجا می گذارم!

دیکشنری مترادف/متضاد

امیدوارم این روش هارو به کار ببندید و راه گشا باشه! اگه روش های دیگه ای میشناسید توی نظرات بنویسید تا بقیه هم استفاده کنند.😊🙌

2 دیدگاه روشن پنج روش بخاطرسپاری لغات

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی